anima-przedszkole-ksiazka-napis
anima-przedszkole-ksiazka-napis

Projekt ,,Magiczna moc bajek”

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT CZYTELNICZY

Głównym celem projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój ,kształcenie ,zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością. Przedszkolaki z naszego przedszkola od października biorą udział w projekcie realizując działania z każdego modułu proponowanego na dany miesiąc.

Dzieci wysłuchały bajki „Kopciuszek” i przedstawiły ją w postaci pięknych rysunków (5-6 latki) a (3-4latki) w postaci malowanek, odbył się również konkurs na najpiękniejszą karocę z dyni . W ramach projektu obejrzały bajkę pt.: „12 miesięcy” i uczestniczyły w warsztacie na którym dowiedziały się kto to jest przyjaciel razem z aktorami określały miejsce, czas i nastrój obejrzanej bajki. Wszystkie dzieci stwierdziły, że warto mieć prawdziwych przyjaciół.!!!!!!!!!! .W następnym module dzieci tworzyły własną baśń o prawdziwym przyjacielu ,główną postacią był „Miś „ .Każde dziecko stworzyło własną historię z przygotowanych przez nauczyciela puzzli. Przedszkolaki po obejrzeniu i wysłuchaniu fragmentu baletu „Jezioro Łabędzie” malowały łabędzie białe i czarne ,a dziewczynki w rytm muzyki przedstawiły krótki układ „Taniec Łabędzi”. Realizując następne zadanie dzieci przygotowały również niespodziankę dla chorego kolegi z przedszkola. „Motylki” jak i „Delfinki „napisały wspólnie list i wykonały laurki .Zostały również przeprowadzone zajęcia na temat „”Budujemy ciszę” i nauka piosenki o tej samej nazwie .Dzieci same mogły poczuć co to znaczy słabo słyszeć i widzieć .Obejrzały film o ludziach niepełnosprawnych i ich dokonaniach

Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami zaprosiły do przedszkola również gości ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Ksawerowie na przedstawienie Jasełkowe i warsztaty muzyczne. Poznały historią drewnianego chłopca Pinokia ,bawiły się w zabawę „prawda czy fałsz” (przedłużanie nosków za każdym razem kiedy nauczyciel przeczyta nieprawdziwą informację. Obejrzały prezentację multimedialną na temat H.CH. Andersena i bajkę „Nowe Szaty Cesarza” .Dzieci chętnie rozmawiały na temat bajki i same zaproponowały zabawę w teatr . Wcieliły się w rolę bohaterów bajki .Dzięki temu same umiały wskazać morał płynący z przedstawienia. „Motylki” i „Delfinki” zaprojektowały z różnych skrawków materiału „prawdziwe szaty cesarza” i ozdobiły igły które szyły niewidoczne szaty. Wszystkie prace można było oglądać na zorganizowanej wystawie.

Bajka jest magicznym lustrem pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to co wydaje się trudne i nie do pokonania .Same przedszkolaki się o tym przekonały .A my projekt realizujemy nadal…